Toprak Tohumla Buluştu

Yeşilyurt Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Tohum Toprakla Buluşuyor’ projesi kapsamında Cumhuriyet Örnekköy’de ki Tarımsal Üretim ve AR-GE Sahasında arpa ve buğday ekimi gerçekleştirildi.

22 Kasım 2022 Salı 12:47
Toprak Tohumla Buluştu

Yeşilyurt Belediyesi Tarımsal Üretim ve AR-GE Sahasında gerçekleşen ‘Tohum Toprakla Buluşuyor’etkinliğine; Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt İlçe Tarım ve Orman MüdürüSüleyman Pektaş, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, Malatya Tarım ve Hayvancılık PlatformuBaşkanı İhsan Akın, Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Celal Şerefhanlı, Pancar KooperatifiMüdürü Abdullah Ertan, Cumhuriyet Örnekköy Mahalle Muhtarı Mehmet Çelik ile üreticiler katıldı.

Cumhuriyet Örnekköy Mahalle Muhtarı Mehmet Çelik, Yeşilyurt İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Pektaş ile Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Celal Şerefhanlı, tarıma verdiği önem ve destekten dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkür ettiler. Yeşilyurt’ta tarıma ciddi destekler sağlandığını ifade eden Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu Başkanı İhsan Akın ise, “Gıda ve su olmadan hiçbir canlı yaşayamaz, bizim hem üretmemiz hem deüretene sahip çıkmamız gerekiyor. Yeşilyurt Belediye Başkanımıza hem üretim alanları oluşturduğuiçin hem de üreticilere sahip çıktığı için teşekkür ediyorum. Bu tür destekler bizleri sevindirmektedir.”şeklinde konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek ise Yeşilyurt Belediyesinin tarımın her aşamasınıdesteklediğine dikkat çekerken şunları söyledi; “Yeşilyurt Belediyesini diğer belediyelerden farklıkılan; tarımsal üretim için materyal dağıtımından öte aynı zamanda üretimin de içerisinde yeralmasıdır. Tarımsal alanları hareketlendirecek aktif çalışmaların yanı sıra çiftçilerimizin moral vemotivasyonunu artıracak çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Gıdanın ve tarımın bütün canlı yaşamı içinne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok, bunu herkes biliyor. Tarıma ve çiftçiye yönelik bu türdestekleri takdirle karşılıyoruz ve devamını temenni ediyoruz. Mehmet Çınar Başkanımıza ve ekibineteşekkür ediyoruz. ” diye konuştu.

‘Tohum Toprakla Buluşuyor’ projesiyle birlikte tarıma verdikleri önemi bir kez daha ön planaçıkardıklarını söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Tarımın, üretimin ve gıdanın bütüncanlılar için ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. 2019 yılında kurduğumuz TarımsalHizmetler Müdürlüğümüz çatısı altında hayata geçen yatırımlarımız ve desteklerimizle birliktetarımsal potansiyelimizi sürekli geliştiriyoruz. Belediyemize ait alanların yanı sıra çiftçilerimizinarazileri hareketlendirip daha verimli ürünler toplayabilmek ve ürün çeşitliliğini artırmak için de vargücümüzle çalışıyoruz. Malatya’da tarımla ilgili kamu, kurum ve meslek örgütleri ile birlikbaşkanlarımızla birlikte hareket ederek tarıma yönelik desteklerimizi el birliğiyle sürekli artırmaktayız.Birlik Başkanlarımızın destekleri bizim için büyük önem taşıyor, çünkü hepimiz memleketimiz vekentimiz için çalışıyoruz. Tarımın, hayvancılığın ve ziraatin geliştirilmesi ve çok daha iyi seviyelerigetirilmesi hepimizin ortak gayesidir.” diye konuştu.

Başkan Çınar, tarımsal hizmetlere sağladıkları desteklerin meyvelerini toplamaya başladıklarını ifadeederken sözlerini şöyle sürdürdü; “2019 yılında göreve geldiğimizde tarımsal hizmetlere ciddidestekler sağlayacağımızın sözünü vermiştik. Geride kalan süreçte bu sözümüzü yerine getirip,Yeşilyurt’u tarım kenti yapma hedeflerimize emin adımlarla yaklaşmaktayız. Arpa, buğday, mercimekve fasulye üretiminin yanı sıra ağaç fidesi ve rulo çim üretimlerinin yapıldığı Tarımsal Üretim ve AR-GESahamızda her yıl belirlenen hedeflerin üzerine çıkarak verimli ürünler topluyoruz.Burada üretimi yapılan ağaç fidelerimiz ve rulo çimlerimizle birlikte ilçemizdeki kişi başına düşen yeşil alan miktarımızı artırdık, bugüne kadar hizmete sunduğumuz 235 parkımızı burada yetiştirdiğimiz fideler ve rulo çimlerle daha ferah ve güzel bir görüntüye kavuşturduk. Üretim noktasında çok güzel teknikbir alt yapı kurduk. Kiraz ve vişne bahçelerimizle, ücretsiz fide desteklerimizle, kurduğumuz gentohum bankasıyla birlikte bu faaliyetlerimize her geçen dönem bir yenisini daha ekliyoruz. Katmadeğeri yüksek, daha nitelikli ürünler toplayabilmek içinde üzerimize düşen ne varsa yerine getiriyoruz.Ülkemizin ekonomisine katkı sunan ihracatçılarımıza yeni desteklerin sağlanması noktasında çokhassas çalışmalar yürütüyoruz. Bunları yaparken hem üretime hem de istihdama ciddi katkılarsunmuş olacağız. Araştırma ve geliştirme ile stratejik çalışmalarımızla birlikte tarıma, hayvancılığa ve
ziraate yönelik katkılarımız artarak devam edecektir. Bütün canlılar için stratejik önemi yüksek olangıda ve tarım hiç şüphesiz gelecektir, umuttur. Topraklarımızı bereketlendirmek, verimli ürünlertoplamak, ülkemizin tarımsal vizyonuna katkı sunmak temel önceliğimizdir. Bugünde 120 dönümlükalanda arpa ve buğday ekimi yapıyoruz. Rabbim bereketli ürünler toplamamızı hepimize nasip etsininşallah. Burada üretimi yapılan arpa ve buğdayları üreticilerimize dağıtarak, tarıma ve çiftçilerimizeyönelik desteklerimize bir yenisini daha ekleyeceğiz. Tarımı ne kadar geliştirip büyütürsek geleceğe deen güzel yatırımı yapmış oluruz.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından traktörün direksiyonuna geçen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,hazırlanan arpa ve buğday tohumlarının ilk ekimini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner84

banner86