banner85

Orta Hasarlı Binaların Kaderi Belli Oldu

İçişleri Bakanlığı'nın Genelgesine Göre Orta Hasarlı Binalar Yıkılacak

Rabia Işık
Rabia Işık
23 Kasım 2023 Perşembe 11:37
Orta Hasarlı Binaların Kaderi Belli Oldu

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından orta hasarlı binaların güçlendirilmesi için uzun süredir beklenen genelgeyi yayınladı. Genelgede, Orta hasarlı bina sahipleri güçlendirme kapsamında yapı ruhsatı almak için 29 Aralık 2023 tarihine kadar yazılı olarak başvuruda bulunmaya, belediyeler ise 5 Nisan 2024 tarihine kadar yapı ruhsatını düzenlemeye zorunlu kılındı. Yapı Ruhsatı düzenlenme tarihinden itibaren bir yıl içinde güçlendirme işlemleri tamamlanmayan binalar ise yıkılacak. Peki, güçlendirme işlemi nasıl yapılacak?

İşte orta hasarlı binalarla ilgili genelgede yer alan maddeler şöyle:

1-Orta hasarlı binaların ağır hasarlı gibi işlem görmesi ile ilgili olarak

A-Hasar tespit süreçleri sonunda orta hasarlı olduğu kesinleşen binalar, yeni bir hasar tespit işlemi tespit edilmesine gerek kalmaksızın ağır hasarlı binalar gibi işlem görür.

B-Bu Genelge kapsamında ağır hasarlı olarak kabul edilen orta hasarlı bina bağımsız bölümlerinden hak sahibi olanlar, yeni bir hak sahipliği işlemi tesis edilmesine gerek kalmaksızın yeni bina yapımı için kredi verilmesi imkânından faydalandırılır.

C-7269 sayılı Kanunun 13'üncü maddesi hükümleri doğrultusunda ağır hasarı kabul edilen bu tür binaların yıkımı gerçekleştirilir.

2-Ancak, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 19'uncu maddesi gereğince, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası ile yapı ruhsatı vermeye yetkili idarelere (belediye/il özel idaresi), binalarının teknik ve ekonomik açıdan güçlendirmeye uygun olduğuna dair rapor ve güçlendirme projelerini sunarak onarım için yapı ruhsatı almaları halinde, hak sahipliği şartlarını taşıyan malikler onarım ve güçlendirme kredi imkânlarımdan faydalandırılır. Bu kapsamda:

A-Güçlendirme için yapı ruhsatı vermeye yetkili idareye (belediye veya il özel idaresi) 29.12.2023 tarihine kadar yazılı olarak müracaat edilecek olup, yetkili idare yapı ruhsatını 05.04.2024 tarihine kadar düzenlemek zorundadır.

B-Güçlendirme izni için yapı ruhsatı başvurusu yapılan binaların listesi 05.01.2024 tarihine kadar, yapı ruhsatı verilen veya ruhsat verilmesi uygun görülmeyen binaların listeleri ise 12.04.2024 tarihine kadar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğe ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne askı kodu, açık adres bilgileri ve tapu kaydı bilgilerini içerecek şekilde bildirilir.

C-Yapı ruhsatı düzenlenme tarihinden itibaren bir yıl içinde güçlendirme işlemleri tamamlanamadığından yapı kullanma izin belgesi alınamayan binalara ilişkin olarak 7269 sayılı Kanunun 13'üncü maddesi doğrultusunda yıkım işlemi uygulanır. Bu durumda olanlar 7269 sayılı Kanunun Geçici 27’inci madde hükümlerinden faydalanamazlar.

Ç-29.12.2023 tarihinden sonra hak sahibi kabul edilecek olan orta hasarı bina sahiplerine, hak sahipliği nihai kararlarının ilanı tarihinden başlamak üzere güçlendirme ruhsatı başvurusu için 45 gün, yetkili idarelere yapı ruhsatı düzenlenmesi için ise 90 gün süre verilir.

D-Başvuru yapılmasına karşın yapı ruhsatı verilmesi uygun görülmeyen binalar için birinci madde hükümleri uygulanır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner86