Çıplak Heykel Kampanyası

AGD ’den “Çıplak Heykel” Kampanyası Yaklaşık 75 yıldır Kent Merkezinde bulunan ‘çıplak genç’ heykelinin kaldırılması için STK’lardan imza toplanacak. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Battalgazi İlçe Başkanı Ahmet Enfal Metin açıklamasında,”Bu millet her yönüyle çırılçıplak cahil durumdaydı.Atatürk geldi ve Cumhuriyeti kurarak adam etti mesajı verilen bu ucube heykelin meydana yerleştirilmesi bile hata iken maalesef 75 yıldır Malatya’mızın bağrına saplanmış bir hançer gibi orada durmaktadır.” dedi.

30 Mayıs 2022 Pazartesi 11:07
Çıplak Heykel Kampanyası

AGD ’den “Çıplak Heykel” Kampanyası
Yaklaşık 75 yıldır Kent Merkezinde bulunan ‘çıplak genç’ heykelinin kaldırılması için STK’lardan imza toplanacak. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Battalgazi İlçe Başkanı Ahmet Enfal Metin açıklamasında,”Bu millet her yönüyle çırılçıplak / cahil durumdaydı, Atatürk geldi cumhuriyeti kurarak adam etti! mesajı verilen bu ucube heykelin meydana yerleştirilmesi bile hata iken maalesef 75 yıldır Malatya’mızın bağrına saplanmış bir hançer gibi orada durmaktadır.” dedi. Malatya Kanalboyu Caddesi’nde, Orduevi ile İsmet Paşa (Hürriyet) Parkı arasında bulunan Atatürk Anıtı'ndaki ‘çıplak genç’ heykeline tepkiler sürüyor. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Battalgazi İlçe Başkanı Ahmet Enfal Metin tarafından heykelin kaldırılması için kampanya başlatıldı.

Derneğin İlçe Başkanlığında gerçekleştirilen Basın açıklamasında konuşan ADD İlçe Başkanı Ahmet Enfal Metin, ”Bilindiği üzere Malatya’mızın Battalgazi ilçesi sınırlarında, en işlek iki caddesi olan kışla ve kanalboyunun kesiştiği noktada, Hürriyet parkının önünde halkımızın “çıplak heykel” adını verdiği bir tören anıtı bulunmaktadır. 75 yıl evvel Malatya halkından toplanan bağışlarla yaptırılan bu heykel, hiçbir dönem halktan teveccüh görmemiştir. Her dönem çeşitli tepkilerle gündeme gelen bu heykel, hem görüntü hem de verdiği mesaj ile tarihimize, milletimize ve kültürümüze hakaret barındırmaktadır. “Bu millet her yönüyle  çırılçıplak / cahil durumdaydı, Atatürk geldi cumhuriyeti kurarak adam etti!” mesajı verilen bu ucube heykelin meydana yerleştirilmesi bile hata iken maalesef 75 yıldır Malatya’mızın bağrına saplanmış bir hançer gibi orada durmaktadır. Televizyonların dahi haber yaparken buzlayarak vermek zorunda kaldığı bu heykeli bizler her gün canlı olarak görmekteyiz. Toplumumuzun genel ahlak kaidelerine hiçbir şekilde uymayan bu heykel aynı zamanda necip milletimize ve şanlı tarihimize de hakaret içermektedir. Zira bu aziz millet hiçbir zaman çırılçıplak, cahil veya geri sıfatlarına maruz kalacak bir vaziyet içerisine düşmemiştir. Şunu biliyoruz ki dünyaya yön veren birçok ilim adamı ve icatlar bu topraklarda baş göstermiştir. Toplumsal dayanışmanın ne olduğuna dair en mükemmel örnekler bu millet tarafından sergilenmiştir. İnsan haklarına dair en güzel misaller şanlı ecdadımız tarafından tüm dünyaya öğretilmiştir. Bu millet her dönem çalışkanlığı ve azmiyle tanınmış, helalinden kazanmış ve yeri geldiğinde tüm kazancını vatanı, milleti ve mukaddesatı uğruna feda etmekten bir an bile tereddüt etmemiştir.” dedi.

“GAZİ MUSTAFA KEMAL’İ REZİLLİKLERİNE SİPER OLARAK KULLANIYORLAR”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü heykel ile verilmek istenen mesaja siper olarak kullanıldığını vurgulayan Metin, ”İşte böyle bir millete çıplak yakıştırmasıyla her yönden cahil imasında bulunmak bu heykeli yapan sözde heykeltıraşların kendi cahillikleri ve art niyetlerinden başka bir şey değildir. Üstelik bu işgüzarlıklarını örtmek için çıplak heykelin yanına Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da heykeli yapmak, Gazi Paşa’yı bu rezilliklerine bir siper olarak kullanmaya çalışmaktan başka hiç bir şey değildir. Zira biz şuna da inanıyoruz ki; Mustafa Kemal Paşa bugün anıtkabirden kalkıp gelse ve bu heykeli görse “Aziz milletime hakaret eden bu ahlaksız heykel derhal imha edilsin!” diye emir verirdi. “ diye konuştu.

STK’lardan ve Vatandaşlardan imza toplayarak heykelin kaldırılması için kampanya başlatacaklarını söyleyen Metin, “Kısacası 75 yıldır şehrin göbeğinde bulunan bu ucube varlık artık miadını doldurmuş hatta fazla bile sabır gösterilmiştir. Bu sebepten derhal ama derhal kaldırılmalıdır. Mili ve manevi değerlerine bağlı bir toplum için mücadele eden Anadolu Gençlik Derneği olarak bizler de bu ucubenin bir an evvel kaldırılması için yapılması gereken meşru ve resmi her ne var ise hepsini yapacağız. Bugünden itibaren bu mücadele ve kampanyamızın başladığını tüm kamuoyuna ilan ediyoruz. Bu gayretlerimizi çeşitli yakıştırmalar ile başka taraflara çekmek isteyenlere ise asla ve asla müsaade etmeyeceğiz. Buna mukabil bu süreçte bizimle aynı düşünen tüm STK ve vatandaşlarımızın da bizlerden desteklerini esirgemeyeceklerini biliyoruz. Tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımızı arz ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Son Güncelleme: 30.05.2022 11:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner84

banner83